Fajna Recepta

Jak dbać o oczy?

Narząd wzroku tworzy gałka oczna, aparat ochronny oka oraz aparat ruchowy oka.  Gałka oczna odbiera barwę oraz natężenie światła, a interpretacja zachodzi w mózgu.

Aparat ochronny składa się z dwóch powiek: górnej oraz dolnej, a także gruczołu łzowego, spojówki, brwi oraz rzęs. Ich celem jest minimalizowanie uszkodzenia oraz oczyszczają przednią część oka. Powieki mają za zadanie ochronę przed urazami mechanicznymi oraz zbyt intensywnym światłem, a łzy zawierają środki bakteriobójcze.

Co jest zdrowe dla oczu?

Narząd wzroku należy pielęgnować, podobnie jak ciało, ponieważ narażając wzrok na czynniki niekorzystne, może dojść do powstania dolegliwości chorobotwórczych.

Oczy powinno się nawilżać regularnie, lecz wybierając krople do oczu warto zapoznać się ze składem i porównać kilka produktów, ponieważ asortyment jest szeroki. Ponadto oczy należy chronić przed słońcem, wiatrem oraz pyłem. W lecie należy nosić okulary z filtrem UV, a w zimie zaleca się ich stosowanie podczas uprawiania zimowych sportów.

Należy pamiętać o tym, że wzrok należy badać regularnie – przynajmniej raz na pół roku należy odwiedzić gabinet okulistyczny, a także w sytuacji w której odczuwane jest pogorszenie widzenia.

Podczas pracy przy komputerze należy pamiętać o systematycznym odpoczynku. Warto też nadmienić, że witaminy A, C, E oraz cynik i magnez mają wpływ na oczy.

Powyższe informacje należy traktować jedynie jako informacyjno – edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą zastąpić bezpośrednioego kontaktu z lekarzem i nie powinny być uznawane za profesjonalną poradę. Strona Fajna Recepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.